czwartek, 13 września 2018
" Naturalna Tkanina" Aleksandra Richert
Wernisaż „Naturalna Tkanina” Aleksandry Richert w Tarnogórskim Centrum Kultury
Tkaniny są materiałami o niezwyklym rodowodzie historycznym. Pierwszymi, archaicznymi materiałami, które można by dziś uznać za dalekich przodków współczesnych tkanin były plecionki wykonane z rozmaitych włókien zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Technologia tkacka rozwijała się wraz z powstaniem kolejnych cywilizacji. Używano najrozmaitszych rodzajów surowców od lnu przez konopię, czy wełnę.
Swój wkład w historię mieli Egipcjanie, jak i Chińczycy. Pierwsi wpłynęli na rozpowszechnienie się bawełny jako surowca, drudzy odkryli tajemnice hodowli jedwabników dając światu bezcenny jedwab. Warto także zauważyć iż wieki pózniej kamieniem milowym w produkcji materiałów było wprowadzenie włókien syntetycznych, które dawały zupełnie nowe mozliwości.
„Naturalna Tkanina” to tytuł wernisażu Aleksandry Richert, która zagościła 17 marca w Galerii Sztuki Współczesnej Przytck. Aleksandra Richert pochodzi z Bydgoszczy. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zajmuje się tkaniną artystyczną oraz tworzeniem obiektów tekstylnych do wnętrz. W pracy z tkaniną zgłębia przestrzeń, grę świateł i cieni, kolory i faktury, a także oddziaływanie na różne zmysły. Swoje prace pokazywała na wystawach krajowych i zagranicznych, jest laureatką kilku nagród. Autorką projektu warsztatów artystyczno-edukacyjnych pod szyldem „Dotknij Tkaniny”, podczas których przybliża pojęcie tkaniny użytkowej.
Na wystawie w Tarnogórskim Centrum Kultury pojawiły się prace z trzech ostatnich lat twórczości artystki oraz nowe – przygotowane specjalnie na tę wystawę. Wśród nich są m.in. tkaniny z kolekcji Oceanic-Organic, inspirowane bogactwem podwodnego świata – rafy koralowej, flory mórz i oceanów. Będziemy także podziwiać efekt fascynacji artystki kształtami natury – budową drzew, strukturą liści, ale także krajobrazami widzianymi z lotu ptaka. To właśnie faktura, struktura i tworzenie obiektów – które z każdej strony wyglądają inaczej – są głównym motywem twórczości Aleksandry Richert. Pozwalają one na zanurzenie się w barwach i pobudzenie zmysłów. W studiu artystki powstają unikatowe obiekty tekstylne zarówno do dekoracji wnętrz oraz akcesoria osobiste. Są one nowoczesne, zawadiackie, mają charakter terapeutyczny; są interaktywne, sensoryczne, pełne wrażeń optycznych. Intrygują kształtem i kolorem, czyniąc przestrzeń baśniową oraz zjawiskową. Kuszą, by je dotykać, głaskać skubać, drapać, oglądać z różnych stron. Otulają i dekorują wnętrza, w których przebywamy, a także tłumią dźwięki.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
-
Tarnogórskie spotkanie z panem Adamem Borowskim odbyło się w grudniu ubiegłego roku na zaproszenie Klubu Gazety Polskiej, w salce Opoka ...
-
Miasto Tarnowskie Góry jest nie tylko dla rodowitych tarnogórzan, ale również dla przyjezdnych z innych przepięknych oko...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz