piątek, 20 kwietnia 2018
Sławni Tarnogórzanie
W ubiegłym roku jesienią 27 października Muzeum w Tarnowskich Górach zaprosiło mieszkańców na spotkanie autorskie, z dr. Arkadiuszem Kuzio – Podruckim oraz dr. Dariuszem Wożnickim, na promocje książki „Sławni na Tarnogórskiej Ziemi”.
Autorzy początkowo przedstawili zarys książki, najważniejsze i najbardziej barwne postacie które gościli na ziemiach tarnogórskich. Wystarczy wymienić takie osobistości jak: Jan III Sobieski, August II Mocny, Stanisław Poniatowski, Józef Piłsudski, Johan Wolfgang Goethe, Ignacy Krasicki, Józef Wybicki, Guido, Henkel von Donnersmarck. Są tu zarówno ludzie wielkiego formatu, kreujący historie lokalną jak i przemysłową; także naukowcy, pisarze i hierarchowie kościoła.
Publikacja jest rodzajem biograficznego przewodnika, który uzupełni inne wydawnictwa na temat Tarnowskich Gór. Zawiera opisy znanych postaci historycznych na przestrzeni pięciu stuleci - od XVII do XXI wieku. Kolorowe ilustracje to m.in. portrety opisywanych osób oraz ich znaki heraldyczne. Książka „ Sławni na Tarnogórskiej Ziemi” została wydana przez Fundacje Popularyzacji Dziedzictwa Kruszce Śląska. Fundacja zajmuje się popularyzacją kultury i tradycji na ziemiach śląskich. Okładkę opracowno z myślą o nadaniu wydawnictwu cech reprezentacyjnych. To uzupełnione przez autorów drugie wydanie książki „ Sławni na Tarnogórskiej Ziemi” z 2003; wydana wówczas z rekomendacją prof. Stanisława S. Nicieji oraz Sławomira Letkiewicza , jest od dawna niedostępna w handlu a osiągalna wyłącznie w bibliotekach. Obecną propozycje czytelniczą z zainteresowaniem przyjmą nasi mieszkańcy jak i odwiedzający nasze miasto.
Autorzy projektu „Sławni na Tarnogórskiej Ziemi” od zawsze byli związani z ziemią śląską. Pierwszy z nich dr. Arkadiusz Kuzio – Podrucki jest doktorem nauk humanistycznych, historykiem oraz publicystą. Zajmuję się badaniem dziejów śląskiej szlachty i arystokracji oraz ich związków z europejskimi rodami. Jest również współautorem symboli samorządowych, w tym godeł dzielnic Miasteczka Ślaskiego oraz herbu i weksyliów: Tarnowskich Gór, powiatu tarnogórskiego, Piekar Ślaskich, Wojkowic. Natomiast dr. Dariusz Woźnicki od lat jest członkiem Komisji Heraldycznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Aktualnie jest samodzielnym ekspertem w zakresie systemowych rozwiązań, dotyczących bezpieczeństwa gospodarczego, prowadzi Zakład Zarządzania Bezpieczeństwem w Wyższej Szkole Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej. Pasjonatem historii i między innymi współautorem opracowanej z dr. Arkadiuszem Kuzio-Podruckim historii herbu i barw naszego miasta - „Herb i barwy Tarnowskich Gór”, wydanej w 2002 roku.
Publikacja „Sławni na Tarnogórskiej Ziemi”, którą wydali tej jesieni uczy miłości do miasta rodzinnego oraz popularyzuje ludzi różnych narodowości, epok, zawodów, talentów i znaczenia w historii.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
-
Tarnogórskie spotkanie z panem Adamem Borowskim odbyło się w grudniu ubiegłego roku na zaproszenie Klubu Gazety Polskiej, w salce Opoka ...
-
Miasto Tarnowskie Góry jest nie tylko dla rodowitych tarnogórzan, ale również dla przyjezdnych z innych przepięknych oko...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz